२० लाख पयर्टक कसरी पुर्‍याउने ?

कास्की – सरकारले सन् २०२० लाई नेपाल भ्रमण वर्ष (भिजिट नेपाल २०२०) का रुपमा मनाउने तयारी गरेको छ । 

सन् २०२० मा नेपालमा २० लाख पर्यटक भित्र्याउने सरकारको लक्ष्य रहेको छ । सन् २०१८ को ११ महिनामा मात्रै १० लाखभन्दा बढी पर्यटक भित्रिएपछि सरकार पनि हौसिएको छ । पर्यटन व्यवसायी पनि उत्साहित भएका छन् । तर गम्भीर कुराचाहिँ नेपाल आउने पर्यटकले कति खर्च गर्छन् भन्ने कुरा पनि रहेको छ । नेपाल आउने पर्यटकले सरदर ४२ अमेरिकी डलर प्रतिदिन खर्च गर्ने गरेको तथ्यांक रहेको छ । त्यसलाई ६२ डलरसम्म पुर्‍याउने सरकारको योजना रहेको छ । त्यसका लागि पूर्वाधार निर्माणका काम गर्नुपर्ने देखिन्छ । 

शनिबारदेखि पोखरामा सुरु भएको सातौँ नेपाल साहित्य महोत्सवका अवसरमा आइतबार ‘भिजिट नेपाल २०२०’ मा केन्द्रित भएर ‘किन घुम्ने नेपाल ?’ सत्रको आयोजना भएको थियो । जसमा सहभागी हुनुहुन्थ्यो, संस्कृति, पयर्टन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री रवीन्द्र अधिकारी, भिजिट नेपाल २०२० का संयोजक सुरज वैद्य र पर्यटन व्यवसायी आङछिरिङ शेर्पा । सत्रलाई संयोजन गर्नुभएको थियो पत्रकार सुजित महतले । 

छलफलका क्रममा नेपालमा कसरी २० लाख पर्यटक भित्र्याउने भन्नेबारेलगायत पयर्टकलाई आकर्षित गर्न आवश्यक पूर्वाधार निर्माणका बारेमा पनि छलफल भएको थियो । छलफलमा मन्त्री अधिकारीले आफूले विश्वका २६, २७ वटा देश घुमेको बताउँदै नेपाल हरेक किसिमले सुन्दर रहेको स्पष्ट पार्नुभयो । उहाँले भन्नुभयो, ‘नेपालमा भएको प्राकृतिक सौन्दर्यता विश्वका अन्य देशमा विरलै पाइन्छ ।  विदेशमा पर्यटकीय क्षेत्र भनेर प्रवद्र्धन गरिएका कतिपय ठाउँ हेर्दा यस्तो पनि घुम्ने ठाउँ हुन्छ भन्ने जस्तो लाग्छ ।  नेपालमा त ‘लाइफटाइम एक्सपेरियन्स’ गर्ने थुप्रै ठाउँहरु छन् । साहसिक पर्यटनका लागि नेपाल विश्वमै उदाहरणीय छ ।’

काठमाडौं सहरमा मात्रै विश्व सम्पदा सूचीमा परेका ७ वटा ठाउँ रहेको भन्दै नेपाल साँच्चिकै घुम्नलायक देश रहेको मन्त्री अधिकारीले बताउनुभयो ।

आइतवार, पुस २२, २०७५ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्री